Na výstavbu domu dostanete 8000 eur! Ako?

Plánujete tento rok stavať svoj vysnívaný dom? Tak to si môžete začať mädliť ruky. Čaká na vás totiž príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie! Na začiatok roka je to pre rodiny naozaj povzbudivá správa.

Na výstavbu domu dostanete 8000 eur! Ako?
25. januára 2019 Patrik Boďo

Účinnosť od 1. mája 2019

Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou spotrebou energie, ktorý má motivovať vlastníkov k výstavbe takýchto obydlí, zavádza návrh vládnej novely zákona o energetickej hospodárnosti budov. Návrh z dielne rezortu dopravy a výstavby schválila vláda. Možná výška tohto príspevku by mala byť 8000 eur.

,,Verím, že príspevok vo výške 8-tisíc eur dostatočne motivuje občanov, ktorí práve budujú rodinné domy, alebo to majú v pláne, aby použili materiály a stavebné postupy, ktorých výsledkom bude rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie. Ušetria tak na energiách a prispejú k ochrane životného prostredia, čo je naším cieľom v rámci Európskej únie,“ minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

Kto získa dotáciu?

Žiadatelia o príspevok ho získajú po dokončení domu v prípade, ak je dom určený na bývanie a celková podlahová plocha nie je väčšia ako 200 m², nachádza sa na území Slovenskej republiky a bol skolaudovaný po 31.12.2014. Zároveň musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie. To znamená, že dom má mať kvalitnú tepelnú izoláciu a využívať energiu z obnoviteľných zdrojov.

Okrem toho, možnosť zvýšenia príspevku o náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia rodinného domu vrátane projektového energetického hodnotenia rodinného domu, za vypracovanie žiadosti o príspevok a za vypracovanie energetického certifikátu, má byť najviac o 800 eur. Splnenie podmienok má overiť Ministerstvo dopravy a výstavby SR z verejne dostupných registrov alebo z centrálnej evidencie.

Poponáhľajte sa!

Prečo? Pretože od konca roka 2020 budú musieť všetky nové stavby splniť parametre budov s takmer nulovou potrebou energie. Počítať tak treba hlavne s vyššou cenou. Nejde totiž o lacnú záležitosť.

Dom s výmerou 120 m² vyjde v priemere aj na okolo 140-tisíc eur. Samozrejme, závisí to aj od lokality a použitých materiálov. V prípade nulového domu však treba počítať s nákladmi navyše napríklad na fotovoltaiku. Takmer nulovú spotrebu energie budovy je možné dosiahnuť len efektívnou a kvalitnou tepelnou ochranou budovy, počítať sa pri takomto dome musí aj s energiou z obnoviteľných zdrojov, či už v samotnej budove alebo v okolí. Dom sa tak môže predražiť aj o vyše 20-tisíc eur. Aj preto chce rezort dopravy stavebníkov motivovať finančne.

Bolo by hriechom to prehliadnuť

„Myslím si, že 8-tisíc eur je zaujímavá suma a môže motivovať k rozhodnutiu najmä tých stavebníkov, ktorí sa s myšlienkou o rodinnom dome v tejto energetickej triede pohrávajú, no ostávajú nerozhodní,“ hovorí Peter Robla z platformy Budovy pre budúcnosť.

“Potenciálni žiadatelia však o možnosti získať peniaze od štátu musia vedieť,” upozorňuje. Až 92 % ľudí nevie o štátnych motivačných programoch na zatepľovanie rodinných domov. Ukázal to minuloročný prieskum, ktorý pre Budovy pre budúcnosť robila agentúra Focus.

Vy už ale o veľmi atraktívnej injekcii viete! Tak prečo ju nevyužiť? Nezabudnite tiež na jedinečný Elektronický stavebný denník, ktorý uľahčí prácu stavbárom aj na vašom nízkoenergetickom dome.

Zdroj: mindop.sk, ta3.com, spravy.pravda.sk
Foto: istockphoto.com