Účinnosť od 1. mája 2019
Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou spotrebou energie, ktorý má motivovať vlastníkov k výstavbe takýchto obydlí, zavádza návrh vládnej novely zákona o energetickej hospodárnosti budov. Návrh z dielne rezortu dopravy a výstavby schválila vláda. Možná výška tohto príspevku by mala byť 8000 eur.
,,Verím, že príspevok vo výške 8-tisíc eur dostatočne motivuje občanov, ktorí práve budujú rodinné domy, alebo to majú v pláne, aby použili materiály a stavebné postupy, ktorých výsledkom bude rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie. Ušetria tak na energiách a prispejú k ochrane životného prostredia, čo je naším cieľom v rámci Európskej únie,“ minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.
Kto získa dotáciu?
Žiadatelia o príspevok ho získajú po dokončení domu v prípade, ak je dom určený na bývanie a celková podlahová plocha nie je väčšia ako 200 m², nachádza sa na území Slovenskej republiky a bol skolaudovaný po 31.12.2014. Zároveň musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie. To znamená, že dom má mať kvalitnú tepelnú izoláciu a využívať energiu z obnoviteľných zdrojov.
Okrem toho, možnosť zvýšenia príspevku o náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia rodinného domu vrátane projektového energetického hodnotenia rodinného domu, za vypracovanie žiadosti o príspevok a za vypracovanie energetického certifikátu, má byť najviac o 800 eur. Splnenie podmienok má overiť Ministerstvo dopravy a výstavby SR z verejne dostupných registrov alebo z centrálnej evidencie.
Poponáhľajte sa!
Prečo? Pretože od konca roka 2020 budú musieť všetky nové stavby splniť parametre budov s takmer nulovou potrebou energie. Počítať tak treba hlavne s vyššou cenou. Nejde totiž o lacnú záležitosť.
Dom s výmerou 120 m² vyjde v priemere aj na okolo 140-tisíc eur. Samozrejme, závisí to aj od lokality a použitých materiálov. V prípade nulového domu však treba počítať s nákladmi navyše napríklad na fotovoltaiku. Takmer nulovú spotrebu energie budovy je možné dosiahnuť len efektívnou a kvalitnou tepelnou ochranou budovy, počítať sa pri takomto dome musí aj s energiou z obnoviteľných zdrojov, či už v samotnej budove alebo v okolí. Dom sa tak môže predražiť aj o vyše 20-tisíc eur. Aj preto chce rezort dopravy stavebníkov motivovať finančne.
Bolo by hriechom to prehliadnuť
„Myslím si, že 8-tisíc eur je zaujímavá suma a môže motivovať k rozhodnutiu najmä tých stavebníkov, ktorí sa s myšlienkou o rodinnom dome v tejto energetickej triede pohrávajú, no ostávajú nerozhodní,“ hovorí Peter Robla z platformy Budovy pre budúcnosť.
“Potenciálni žiadatelia však o možnosti získať peniaze od štátu musia vedieť,” upozorňuje. Až 92 % ľudí nevie o štátnych motivačných programoch na zatepľovanie rodinných domov. Ukázal to minuloročný prieskum, ktorý pre Budovy pre budúcnosť robila agentúra Focus.
Vy už ale o veľmi atraktívnej injekcii viete! Tak prečo ju nevyužiť? Nezabudnite tiež na jedinečný Elektronický stavebný denník, ktorý uľahčí prácu stavbárom aj na vašom nízkoenergetickom dome.
Zdroj: mindop.sk, ta3.com, spravy.pravda.sk
Foto: istockphoto.com