Mobilné domy sú čoraz viac trendy aj u nás. Vyskúšali by ste ich?

Dnes tu máme aktualitu z trochu iného súdka. Zbystriť by mali predovšetkým dobrodruhovia, ktorí radi cestujú, no zároveň moc neobľubujú bývanie v cudzích priestoroch. Našťastie sú trendom tohto roku mobilné domy, ktoré dnes vedia byť dostupné aj bez hypotéky.

Mobilné domy sú čoraz viac trendy aj u nás. Vyskúšali by ste ich?
16. apríla 2019 Patrik Boďo

Kto niekedy staval alebo rekonštruoval rodinný dom, presne vie, koľko starostí to obnáša. Pozemky, povolenia, zháňanie stavbárov či miešanie malty v kooperácii s ochotnými rodinnými príslušníkmi, materiál, neustále čakanie a vybavovačky. Čo keby ale nové hniezdočko prišiel rovno k vám a to celkom samo, na kolieskach? V dnešnej dobe táto predstava nemusí byť len fantáziou. A to dokonca za oveľa menej peňazí, než by ste čakali.

Samozrejme, životný štýl bývania v mobilných domoch je posunutý na úplne inú úroveň ako kedysi. Mladí ľudia, ktorí takto žijú, sa tešia z kontaktu s prírodou a z možnosti bývať takpovediac kdekoľvek, kde sa im zachce. V podobnom štýle sa nesie aj projekt študentov z Harvardovej univerzity, ktorý navrhuje, stavia a prenajíma ekologické chatky na kolesách záujemcom, ktorí chcú uniknúť z ruchu mesta a od digitálnych technológií do tichého prostredia. Takto si zároveň môžete otestovať bývanie v malom mobilnom dome. Momentálne spoločnosť Getaway prevádzkuje šesť mobilných drevených chatiek s plochou 15 až 20 m².

Trend okrem toho začína pomaly prenikať aj k nám. Ako je to možné? Mobilný dom totiž ocení každý, kto preferuje časté sťahovanie. Možno ho však obývať aj trvalo na jednom mieste. Podľa charakteristiky tohto typu bývania nie je mobilný dom pevne spojený so zemou a pri jeho inštalácii odpadá administratívnu záťaž v podobe stavebného povolenia alebo zariaďovaní stavebnej dokumentácie. Mobilný dom je pritom vhodný tak na celoročné bývanie, ako aj pre rodiny na ich rekreáciu ako chatka alebo mobilná chalupa

Okrem výhod z počiatočnej nižšej ceny oproti bežným bytom alebo domom, majú tie mobilné aj svoje nevýhody v podobe neobvyklého vzhľadu. Nie každého láka predstava, že môže kedykoľvek „zapriahnuť“ svoj dom za automobil a odísť s ním o kus ďalej. Pre takýchto „klasikov“ tu stále ostávajú tradičné statické domy, v ktorých bývame už stáročia. Ich budovanie je dnes čoraz precíznejšie, jednoduchšie a modernejšie. A aby bola aj vaša stavba ešte o niečo efektívnejšia, pomôže vám Elektronický stavebný denník.

Zdroj: Sabína Zavarská – asb.sk, zahoramizadolami.eu, novynabytok.sk
Foto: istockphoto.com