Domy s nulovou spotrebou energie klopú na dvere. Ste pripravení?

Podľa smernice Európskej únie o energetickej hospodárnosti budov budú od roku 2020 všetky nové budovy postavené v takmer nulovom energetickom štandarde. Aj Slovensko má za povinnosť smernicu akceptovať, ale mohla sa sama rozhodnúť, ako nastaví jej parametre. Sme pripravení akceptovať a plniť nové normy?

Domy s nulovou spotrebou energie klopú na dvere. Ste pripravení?
7. mája 2019 Patrik Boďo

Cieľom nových noriem je úspora energie. Domy by tak mali byť ekologickejšie. Podľa Európskej komisie zhruba 40 % z celkovej produkcie oxidu uhličitého spadá práve na prevádzku budov. Prísnejšie pravidlá platia už teraz pri stavbe všetkých verejných budov, napríklad škôl a úradov. Nariadenie platí aj pre developerov, ktorí stavajú veľké objekty s plochou nad 1500 m². Od januára budú platiť pre všetky stavby nad 350 m².

A aký je dnes vlastne slovenský dom podľa výzvy 20–20–20, teda dom po roku 2020? Na Slovensku sa stavanie domov nezaobíde bez tepelnej izolácie. Od určitej hrúbky je však jej prínos mizivý a jej ďalším posilnením už novú hodnotu nezískame, ani nižšie náklady za celý životný cyklus budovy. Jedná sa hlavne o náklady na ohrev vody a na domácnosť (varenie, umývanie, pranie, prevádzka elektronických zariadení – rádií, televízií, atď.) domácu dielňu, záhradu a ďalšie. SR tak v podstate rieši len vykurovanie, svietenie, ventiláciu a ohrev vody (vrátane riadiacej a regulačnej techniky). A aj to len na úrovni výpočtu, ktorý predpokladá vzorné správanie obyvateľov. Každopádne, sprísnené nároky na výstavbu môžu ovplyvniť cenu nových stavieb a to nielen v prípade rodinných domov, ale taktiež tých bytových.

Navrhovať domy v duchu aktuálnych požiadaviek na energetickú náročnosť je najmä úloha pre projektantov. Tí, ktorí sa o nízkoenergetickú či pasívnu výstavbu zaujímali už dávnejšie, ju však hravo zvládnu. No a tí, ktorí chcú stavať podľa súčasných miernejších pravidiel, si musia stavebné povolenie kompletne vybaviť do konca budúceho roka. To však zvyčajne vrátane projektu zariaďujú stavebné firmy, ktoré už teraz hlásia, že noví záujemcovia budú mať zrejme smolu. Dopyt je totiž príliš vysoký.

Je tu však iskierka nádeje. Medzi ľuďmi totiž existuje významná snaha vybudovať si energetickú slobodu, tzn. nepotrebovať centrálnu energetickú prípojku. Dom, ktorý tomu zodpovedá, je čistý a bezemisívny, ale na oveľa vyššej úrovni, než napr. vidiecke stavby z ranného novoveku, ktoré boli bez emisií a úplne sebestačné. I keď sa rozhodnete pre stavbu takého či onakého domu, myslite na Elektronický stavebný denník, ktorý taktiež určitým spôsobom prispieva k šetreniu ekológie.

Zdroj: istavebnictvo.sk, Martin Pribila – blog.etrend.sk, zpravy.aktualne.cz
Foto: istockphoto.com