Ako sa podpisovať? Bez pera a priamo v tablete!

Komplexná tvorba stavebných záznamov do elektronickej podoby, export potrebných dokumentov jediným klikom, priehľadná evidencia denných záznamov, neustála inovácia. Aj takýto je prvý a stále jediný Elektronický stavebný denník na Slovensku. Čo však v prípade podpisovania dokumentov?

Ako sa podpisovať? Bez pera a priamo v tablete!
20. júna 2018 Patrik Boďo

Rýchle a efektívne riešenie

Vývojári sa zo začiatku borili s problematikou dôležitého podpisu, ktorý nesmie chýbať na základných dokumentoch v stavebnom denníku. Keďže väčšina všetkých stavebných úkonov s našim elektronickým denníkom prebieha v digitálnej podobe, podpisovať sa na vytlačené dokumenty nestačí, pričom to ani nespadá do filozofie inovátorskej spoločnosti.

Nepodpísaný dokument vás však dnes trápiť už vôbec nebude. Podpísať sa môžete aj elektronicky! Stačí vám „načarbať“ váš originálny rukopis priamo do okienka vo vašom tablete a hotovo. Žiadne pero tak na „autogramiádu“ už nepotrebujete. Dá sa to, samozrejme, aj prostredníctvom notebooku či stolového počítača, no na stavbe lietať s veľkým laptopom asi nebudete. Najlepší je teda tablet alebo mobil.

Čo bezpečnosť?

A to teraz nemáme na mysli BOZP. Dnes, kedy je naozaj trendy riešiť ochranu osobných údajov, sa určite pýtate, či bude váš originálny podpis dostatočne zabezpečený. Obavy sú aj v tomto prípade zbytočné. Ak by ste mali blbý pocit, že sa k vašim údajom môže hocikto dostať, v skutočnosti je systém chránený tak, že bez prístupových údajov sa k dátam nikto nedostane. Ak sa teda nebojíte používať napríklad taký internet banking, nemusíte sa obávať ani elektronického stavebného denníka.

Systém funguje v bezpečnostných štandardoch, ktoré zaručujú najvyššiu možnú ochranu. Dáta sú šifrované a zálohované na geograficky rozdielne umiestnených serveroch, čo zabezpečuje funkčnosť denníka a zachovanie dát aj za predpokladu, že by bol jeden server fyzicky zničený, napríklad požiarom. Ak ste v minulosti stratili alebo úplne zničili papierový denník, problém bol na svete. V tomto prípade to však nehrozí. Platobné brány sú zasa štandardne lokalizované na serveroch banky, ktorá túto službu zabezpečuje, takže ani tu nemusia mať používatelia obavy z úniku dát. Bezpečnosť na takejto úrovni platí aj pri ochrane samotného podpisu.

Neustále zdokonaľovanie

Výhody elektronického denníka sú neodškriepiteľné. Tou najväčšou je, samozrejme, on-line prístup v každej situácií, z akéhokoľvek miesta a zariadenia. Systém oplýva mnohými funkciami, ktoré sú potrebné k realizácií stavby. Tú máte stále pod kontrolou, ako aj svojich pracovníkov a evidenciu strojov. Máte možnosť nahrávať fotodokumentáciu z každého dňa priamo z telefónu, pretože stránka je prispôsobená responzívne.

No a problémom okrem toho nie je ani podpisovanie dôležitých dokumentov, ktorému patril práve tento článok. Elektronický stavebný denník sa tak vypracoval do podoby komplexného partnera na zefektívnenie akejkoľvek stavby.